top of page

WHITECHEM POLYUREA

1045 Standart, Saf Poliüre Esaslı, Su Yalıtımı ve Kaplama Malzemesi

1 – ÜRÜN TANIMI

1045 çift bileşenli, solventsiz, UV dayanımlı, saf poliüre sistemdir. Yüksek basınçlı ve ısıtmalı özel sprey makineleri ile uygulanır. Reaksiyon sonucunda, uygulanan yüzeyde mükemmel mekanik ve kimyasal dayanım özelliklerine sahip bir membran oluşur. Sahip olduğu bu özellikler sayesinde su yalıtımı ve kaplama amaçlı olarak birçok yüzeyde rahatlıkla kullanılabilir.

2 – ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

 Çift bileşenli, aromatik, UV dayanımlı  % 100 katı madde içeriği  VOC içermez, kokusuz  Hızlı kürleşme ve servise alma  Ek yersiz  İstenilen kalınlıkta uygulama imkanı  Uygun astar ile her türlü yüzeyde uygulanabilme  Yatay ve dikey yüzeylerde kullanılabilme  Bitki kökleri tarafından delinmeye karşı dayanımlı  Su buharı geçirgenliğine sahip  Mükemmel esneklik ve çatlak köprüleme  Mükemmel kimyasal ve aşınma dayanımı  Hava şartlarına karşı mükemmel dayanımlı

3 – UYGULAMA ALANLARI 

Genel su yalıtımı uygulamaları (çatı, teras, balkon v.b.)  Su tankları, su boruları, göletler ve havuzlar  Kanalizasyon ve atık su arıtma tesisleri  Yol, köprü ve tüneller  Termal yalıtım uygulamaları üzeri (PU köpük, EPS, XPS v.b.)  Temel ve perde betonlar  Gemi kaplaması ve denizcilik tesisleri

4 - UYGULAMA ŞARTLARI

 Yüzey sağlam ve yeterli dayanımda olmalıdır. Beton kalitesi düşük şap üzerine uygulama yapılmamalıdır. Yüzey için en düşük basma mukavemeti 2,5 MPa, en düşük yapışma mukavemeti 1,5 MPa olmalıdır.  Taze beton üzerine uygulama yapmadan önce en az 28 gün betonun kuruması için beklenmelidir.  Yüzey ve ortam sıcaklığı en az 5 °C, en fazla 35 °C olmalıdır.  Havadaki nem miktarı en fazla % 85 olmalıdır.  Yüzey nem miktarı, standart epoksi astar (WHITECHEM PRIMER S80) uygulanacak yüzeyler için en fazla %4, nem toleranslı epoksi astar (WHITECHEM PRIMER 80) uygulanacak yüzeyler için en fazla %6, su bazlı epoksi astar (WHITECHEM PRIMER W80) uygulanacak yüzeyler için en fazla % 7 olmalıdır.  Yüzeyde oluşabilecek yoğuşmaya dikkat edilmelidir. Sabah erken saatlerde uygulama yapılmamalıdır. Yüzey sıcaklığı çiğ noktasından en az 3 °C yüksek olmalıdır.  Donmuş, erimekte olan veya 6-8 saat içerisinde yağmur beklenen yüzeylerde uygulama yapılmamalıdır.  Yukarıdaki şartlar hem astar hem de poliüre uygulaması için geçerlidir.

5- Uygulama yüzeyi temiz ve kuru olmalı,

yapışmayı engelleyecek unsurlar yüzeyden temizlenmelidir. Yüzeyi temizlemek için yıkama yapılmamalıdır. Rev.001

 Gerekli olan durumlarda beton yüzeydeki zayıf betonu uzaklaştırılmak ve kuşgözü boşlukları ve delikleri açık hale getirmek için yüzey uygun silim makinaları ile silinmelidir. Seramik yüzeylerin sırlı üst tabakası pürüzlendirilmelidir. Silim sonucu oluşan toz, fırça ya da elektrikli süpürgeler ile yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.  Yüzeydeki dilatasyonların uygun poliüretan esaslı dolgu malzemesi (WHITECHEM PU DF 25) ve dilatasyon bandı ile izolasyonu sağlanmalıdır.  Yüzeydeki her türlü kırık, boşluk ve segregasyonlar uygun epoksi (WHITECHEM EP MORTAR 310) veya çimento esaslı tamir harçları ile onarılmalıdır.  Köşe pahlar uygun tamir harcı veya pah bandı ile desteklenmelidir.  Uygulama yüzeyi büyük yerlerde şap betonu üzerinde derz kesilmelidir. Kesilen derzlerin içi poliüretan ya da poliüre esaslı mastikle (WHITECHEM WP 35 - WHITECHEM POLYUREA JH 1070 / JH 1080) doldurulmalıdır.  Metal yüzey kaplamalarında, korozyona uğramış yüzeylere standartlara uygun kumlama ve polisaj yapılmalıdır. Temizlenmiş metal yüzeydeki ek yerleri poliüretan esaslı mastikle (WHITECHEM WP 35), esnek bant veya çelik macunla kapatılmalıdır.  Bu işlemler sonucu yüzeyde oluşan toz ve artıklar son kez yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. 6 – ASTAR UYGULAMASI  Emici yüzeylerde (beton, ahşap v.b) yüzey nemi %4 ün altında ise ilk kat astar uygulaması için düşük viskoziteli empernye bir astar (WHITECHEM PRIMER 90 - WHITECHEM PRIMER E80) kullanılması tavsiye edilir. Bu uygulama ikinci katta uygulanacak epoksi astar sarfiyatını ve poliüre uygulamasında yüzeyde oluşan kuşgözü delikciklerin sayısını oldukça azaltacaktır.  Emprenye astar uygulamasından sonra yüzey nemine göre WHITECHEM PRIMER S80, WHITECHEM PRIMER 80 veya WHITECHEM PRIMER W80 den birini tercih edilebilir.  Eğer yüzey nemi %4 ün üzerinde ise ilk kat empernye astar uygulamasının yerine nem bariyerli astar (WHITECHEM PRIMER 80) veya WHITECHEM PRIMER W80 kullanılmalıdır.  Metal yüzeyler için WHITECHEM PRIMER M80 tercih ediniz.  Emici olmayan yüzeyler (seramik, cam veya metal) için WHITECHEM PRIMER S80, WHITECHEM PRIMER 80 veya WHITECHEM PRIMER W80 tercih ediniz.  Homojen bir astar karışımı elde etmek için astar 3-4 dakika, düşük hızlı (~ 300 - 400 dev/dak) elektrikli bir karıştırıcı ile veya uygun bir ekipmanla karıştırılmalıdır. Hava kabarcığı oluşumunu engellemek için yüksek devirde uzun süre karıştırma yapılmamalıdır.  Hazırlanan astar karışımı fırça, rulo ya da havasız püskürtme makinaları ile yüzeye uygulanır.  Astar hala ıslak iken poliürenin yüzeye yapışma gücünü artırmak için yüzeye 0,3-0,7 mm silis kumu serpilmesi tavsiye edilir.  WHITECHEM POLYUREA 1045 uygulamasından önce astarlanmış yüzeyin yeterli derecede kuruduğundan emin olunuz. Astarlanmış yüzey çok ıslak ya da tamamen kurumuş olmamalıdır. Elinizde yapışma hissi bırakması yeterlidir.  Uygulamadan önce astar yüzeyine yapışmış olan yabancı cisimler ve fazla serpilmiş olan kuvars kumu fırça ya da vakum yoluyla temizlenmelidir.

bottom of page